Kreowanie rzeczywistości – jak świadomie budować szczęśliwe życie

Dziś mam dla Ciebie informacje, które rzucą nowe światło na Twój dotychczasowy sposób postrzegania świata. Znajdziesz tu trochę magii, ale poznasz też naukowe dowody na to, że sam codziennie kreujesz własną rzeczywistość. Najwyższy czas zacząć robić to świadomie, bo tylko wtedy Twoje życie przybierze oczekiwanego kształtu.

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia

Jeżeli w Twojej głowie urodziło się marzenie, oznacza to, że masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz, aby je spełnić. Powstrzymują Cię przed tym dwie rzeczy: ograniczony sposób myślenia oraz wymówki, które sam tworzysz w swojej głowie.

Buntujemy się, słysząc, że sami kreujemy swoją rzeczywistość, bo to czyni nas odpowiedzialnymi za życie, które mamy. Przecież gdyby naprawdę tak było, bylibyśmy piękni, bogaci i zdrowi, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Prawda? Jak się okazuje, nie do końca…

Jakiś czas temu dotarło do mnie, że jedynym ograniczeniem na drodze do mojego szczęścia jestem ja sama. Przestałam marzyć, bo marzenia ciążyły mi, jak kamień, przypominając o tym, czego nie mam i czego, jak myślałam, nigdy nie będę mieć. Bałam się jakichkolwiek zmian, przestałam się rozwijać, bo każda nowa rzecz wywoływała we mnie niepokój i obawy, czy podołam. Przerażała mnie nawet propozycja awansu w pracy.

Aż pewnego dnia zrozumiałam, że mój opór, demotywacja i lęk spowodowane są tym, że prowadzę życie, jakiego nie chcę, że wykonuję pracę, której nie lubię i że tak naprawdę chciałabym być kimś zupełnie innym. Że przez większość czasu otaczam się negatywnymi myślami, emocji, ludźmi i doświadczeniami.

Właśnie takie chwile często powodują przełom, diametralną zmianę perspektywy i sposobu myślenia. Człowiek zaczyna zastanawiać się, kim jest, co robi i po co. Zastanawia się nad sensem swojego istnienia. Niektórzy nazywają to „przebudzeniem” lub „oświeceniem”.

W końcu czujemy nieodparte pragnienie, aby być sobą, żyć autentycznie, niezależnie od otoczenia. Przestać udawać kogoś, kim się nie jest i wreszcie żyć dla siebie.

Wtedy zaczyna się magia, człowiek przechodzi z trybu przetrwania w tryb tworzenia i zaczyna kreować rzeczywistość, jakiej zawsze pragnął. Wraca do naturalnego stanu bytu, jakim jest miłość, radość, inspiracja i wdzięczność. Wszystko zaczyna się układać (gorąco zachęcam Cię do obejrzenia mojego nagrania o tym, jak przełamałam swój strach tutaj).

Jak urzeczywistniać swoje marzenia

Wiem po sobie, że ludzie lubią mieć dowody na wszystko. Pokażę więc, jak nauka udowadnia, że jesteśmy w stanie tworzyć rzeczywistość, jakiej chcemy. Mówi o tym fizyka kwantowa. Ale nie martw się, obejdzie się bez skomplikowanych wzorów i teorii.

Zacznijmy od totalnych podstaw. Energia jest pojęciem fizycznym, nie magicznym. E=mc2 w wielkim uproszczeniu oznacza, że energia i materia są ze sobą tak głęboko powiązane, że wręcz są tym samym. Można więc z powodzeniem uznać, że wszystko jest energią.

Atomy, z których jesteśmy zbudowani, w 99,99999% składają się z energii, a tylko w 0,00001% z materii. Tak naprawdę jesteśmy bardziej „niczym” niż „czymś”. Gdybyś popatrzył na siebie pod specjalnym mikroskopem, zobaczyłbyś siebie jako wibrujące cząsteczki.

Plastik, woda czy szkło są w istocie tym samym. To, co je różni to prędkość wibracji cząsteczek, która powoduje inną ich gęstość i strukturę molekularną. Tak naprawdę my i wszystko wokół nas to skoncentrowana, wibrująca z określoną częstotliwością energia. To wydaje się nieprawdopodobne, bo przecież uważamy, że tworzymy „zbitą” namacalną całość, a energia jest dla nas czymś nieuchwytnym i ulotnym.

Dlaczego to ma znaczenie? Gdyż zostało udowodnione, że nasza świadoma uwaga (myśli też mają częstotliwości, są energią) wpływa na zewnętrzną rzeczywistość („Eksperyment intencjonalny”, Lynne McTaggart). Jest to zjawisko tzw. „obserwatora kwantowego” i polega na tym, że jeśli obserwator koncentruje uwagę na danym elektronie, ten elektron pojawia się w polu, materializuje się. Innymi słowy – energia reaguje na naszą uwagę i staje się materią, staje się rzeczywistością.

To oznacza, że wszystko, na czym się koncentrujemy, wcześniej lub później materializuje się. W kwantowym wszechświecie dostępne są wszystkie możliwości – możesz być zdrowy lub chory, szczęśliwy lub nieszczęśliwy, bogaty lub biedny. Występuje nieskończona liczba możliwych potencjałów. Największe szanse na urzeczywistnienie ma ten potencjał, na który skierujesz najwięcej świadomej uwagi.

Zastanów się więc, jakie myśli i uczucia towarzyszą Ci przez większość czasu. Jeśli ciągle martwisz się o pieniądze, skupiasz na tym, jak nienawidzisz swojej pracy lub obawiasz się, że Twój partner Cię zostawi, pamiętaj, że jako kwantowy obserwator urzeczywistniasz te zdarzenia, na których się koncentrujesz. Dlatego jesteś nieszczęśliwy.

Ważne, aby koncentrować się na tym, czego chcemy, a nie na tym, czego nie chcemy doświadczyć w naszym życiu. Nie chodzi jednak o samo myślenie (intencję), lecz myśl połączoną z emocją. Żeby kreować swoją rzeczywistość, nasze myśli powinny być również odczuwane w ciele. Umysł musi pozostawać w jedności z ciałem.

Potwierdził to prosty eksperyment dr Glena Reina na Wydziale Badawczym HeartMath w Kalifornii. Trzy grupy badanych przez 2 minuty trzymały w rękach próbkę DNA.

W grupie badanych, którzy tylko myśleli o zmianie DNA (skręceniu lub rozwinięciu nici DNA), nic się nie wydarzyło, podobnie, jak w grupie, u której zostały wywołane tylko pozytywne emocje. Dopiero w grupie, która połączyła intencję (myśl) z pozytywnymi uczuciami, DNA uległo pożądanej zmianie.

Tylko koherentne uczucia i myśli, czyli ciało i umysł, które wysyłają spójny sygnał, wywołują reakcję we wszechświecie. Nie wystarczy tylko chcieć, trzeba jednocześnie to czuć. Twoje myśli muszą wywoływać w Tobie prawdziwe i silne emocje.

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia

Uff, dość tych fascynujących faktów (jeśli czujesz niedosyt, więcej na ten temat możesz przeczytać w książce dr Joe Dispenza pt. „Breaking the habit of being yourself”, która w j. polskim nosi według tytuł „Jak zerwać z nałogiem bycia sobą” – ta książka odmieniła moje życie).

Skoro mamy moc zmienić DNA w 2 minuty, to pomyśl tylko, co możemy osiągnąć, mając więcej czasu? Z powyższych informacji powinniśmy wziąć sobie do serca to, że sposób naszego myślenia w połączeniu ze spójnymi uczuciami kreują naszą rzeczywistość. Każda myśl i towarzysząca jej emocja ma wpływ na to, jak będzie wyglądać nasze życie.

Jednak większość z nas żyje w trybie przetrwania. Ciągle zamartwiamy się pieniędzmi, brakiem czasu, pracą, przestrzeganiem restrykcyjnej diety. Ciągły niepokój, strach, zmęczenie odbierają nam radość życia i przyciągają zdarzenia, które nie są przez nas pożądane. Nie żyjemy świadomie, lecz z automatu zamartwiamy się przeszłością albo przyszłością. Stajemy się uzależnieni od negatywnych emocji, które definiują to, kim jesteśmy.

Kluczem do pozbycia się niechcianych stanów umysłu i ciała jest rozwijanie samoświadomości. Jako ludzie, posiadamy umiejętność obserwowania własnych myśli, dzięki czemu jesteśmy w stanie decydować, jak chcemy myśleć, czuć i reagować.

Dlatego po przeczytaniu książki dr Dispenzy zaczęłam świadomie otaczać się dobrymi myślami, informacjami, ludźmi i doświadczeniami. Wypełniam moje życie pożądanymi stanami emocjonalnymi, aby codziennie czuć się wspaniale i budować swoją nową rzeczywistość.

By zmienić się w kogoś, kim chcesz być, musisz zapomnieć o osobie, którą do tej pory byłeś. Musisz przełamać nawyk bycia sobą. To wymaga ogromnej przytomności umysłu, która prowadzi do uważności, a ta z kolei do samoświadomości. Celem rozwoju tej zdolności jest dopuszczanie do siebie myśli i uczuć, których chcesz doświadczać codziennie, a odcinanie tych, które chcesz usunąć ze swojego życia.

Kiedy odpowiesz sobie na pytanie, kim chcesz być, jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie, zaczną zachodzić istotne zmiany w mózgu. Każda nasza myśl i każda nowo zdobyta informacja zmienia struktury neuronowe. Kiedy zaczniesz myśleć w inny, nowy sposób oraz dopuszczać do siebie nową wiedzę i perspektywę, rozwiniesz też nowe sieci neuronowe, czyli zaczniesz tworzyć nowego siebie. A to z kolei pomoże Ci kształtować nową rzeczywistość.

To jest, jak wyrabianie nawyku – im częściej coś powtarzasz, tym szybciej to utrwalasz. W efekcie myślenie pozytywne stanie się bardziej naturalne niż zamartwianie się i tkwienie w niepożądanych emocjach.

Zmiana sposobu myślenia i odczuwania wymaga ogromnej czujności – musimy łapać się na niepożądanych myślach, uczuciach czy zachowaniach i od razu je zmieniać. Każde jedno zatrzymanie się „w trakcie” osłabia połączenia nerwowe odpowiedzialne za dany nawyk, co powoduje, że staje się on coraz słabszy, aż w końcu zanika.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz – odczuwanie wdzięczności za to, co ma się dopiero zdarzyć w Twoim życiu. Czując prawdziwą wdzięczność (przeczytaj o niej więcej tutaj) za to, co ma nastąpić, powodujesz, że mózg realnie to przeżywa, wierzy, że to już się stało, dzięki czemu wysyła jeszcze silniejszy sygnał do kwantowej inteligencji (czyli kwantowego umysłu – wszechświata). W odpowiedzi, wszystko co dzieje się w Twoim wnętrzu, zaczyna manifestować się w zewnętrznym świecie.

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia fizyka kwantowa

Czy wiesz, czego tak naprawdę chcesz?

Często okazuje się, że ludzie nie mają pojęcia, czego pragną. Nie mają nawet czasu zastanowić się nad tym, bo ciągle ich głowę zajmują „ważne rzeczy”. Ja sama długo tego nie wiedziałam. Nie umiałam odkryć, co naprawdę mnie cieszy, bo jedyne, czego chciałam to odpocząć, nie pracować, nic nie robić, spać, jeść. Każde inne aktywności, które obiektywnie mogłyby wydawać się przyjemne (np. spacer, rower, książka), odpychały mnie.

Myślałam wtedy, że jestem mało ambitnym leniem, który na dodatek nie ma w sobie absolutnie żadnej pasji. Nie rozumiałam, że tryb mojego życia mnie wykańczał. Nie miałam sił na realizowanie marzeń, bo całą swoją życiową energię przeznaczałam na walkę. Walczyłam, żeby przetrwać każdy jeden dzień…

Poświęć jeden krótki moment. Wyobraź sobie, że wszystko u Ciebie jest w najlepszym porządku. Jesteś całkowicie zdrowy, masz dużo wolnego czasu, cieszysz się każdym dniem i – co najważniejsze – nie potrzebujesz pieniędzy. Wyobraź sobie, że pieniądze nie są Twoim zmartwieniem.

Jak chciałbyś żyć i co chciałbyś robić w takiej sytuacji? Nie jesteś niczym ograniczony, co cieszy Cię więc najbardziej na świecie?

A teraz zadaj sobie drugie pytanie: dlaczego tego chcesz? Jak poczujesz się, kiedy Twoje marzenie stanie się faktem? Jak wpłynie na Ciebie, na Twoje samopoczucie, zdrowie, życie?

To pomoże Ci odkryć prawdziwy cel Twoich marzeń. A jeśli posiadasz jasny i silny cel, będzie on karmił Twoje dążenie do jego osiągnięcia. Jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz i dlaczego tego pragniesz, pomoże Ci to rozprawić się z trudnościami, które zawsze pojawiają się na naszej drodze. W chwili zwątpienia, zawahania będziesz mógł wrócić do tego i przypomnieć sobie, po co to robisz.

Zapisz to. Badania pokazały, że ludzie, którzy zapisywali swoje cele, realizowali je o 42% częściej niż osoby, które nigdy nie przelały ich na papier! Zapisz to tylko dla siebie.

Słyszałeś o czymś takim, jak „bucket list”? To coś na kształt listy marzeń. Ja mam taką listę i polecam Ci zrobić to samo! Co znajduje się na mojej liście? Wszystko, czego kiedykolwiek chciałam doświadczyć w życiu, od tych najprostszych i maleńkich rzeczy, aż po te odważne, zmieniające świat! Podzielę się zaledwie częścią mojej długiej listy 🙂 Pogrubione są punkty, które już spełniłam, a podkreślone te, które planuję spełnić jeszcze w tym roku! [Mała aktualizacja: punkty 1, 5, 8, 9, 12, 16, 17, 19 spełnione!]

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia lista marzeń bucket list

Taka lista to ogromna frajda. Otwieraj zeszyt lub arkusz i pisz, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Robisz to dla siebie!

A może myślisz o własnym biznesie?

Alan Watts powiedział, że jeśli założymy, iż pieniądze są dla nas najważniejsze, zmarnujemy swoje życie. Będziemy robić rzeczy, których nie lubimy tylko po to, by zarobić pieniądze. Lepiej więc żyć krótko, robiąc to, co się kocha, niż prowadzić długie nieszczęśliwe życie.

Jeśli naprawdę pokochasz to, co robisz, będziesz tym żyć i robić to niemalże codziennie, staniesz się w tym najlepszy, osiągniesz mistrzostwo. W końcu znajdą się ludzie, którzy poczują Twoją pasję, zobaczą wartość w tym, co robisz i albo będą chcieli, żebyś ich tego nauczył, albo będą chcieli kupić efekty Twojej twórczości.

Nie istniejemy na tym świecie po to, aby zarabiać pieniądze i walczyć o przetrwanie. To nie prawda, że jeden człowiek musi być biedny, żeby inny mógł się bogacić i wieść wspaniałe życie. Na świecie jest wszystkiego pod dostatkiem. A my jesteśmy tu po to, aby wieść wyjątkowe życie i dawać światu wartość.

Jeśli zaczynasz biznes z intencją samego zarabiania pieniędzy, możesz mieć trudności, żeby odnieść sukces. Jeśli skupisz się na tym, aby to, co robisz, było dla kogoś realną wartością, jesteś na dobrej drodze.

Pomyśl tylko, ile osób przyczyniło się do tego, abyś mógł nosić koszulkę, którą masz na sobie. W uproszczeniu – wszystko zaczyna się od tego, że ktoś uprawia bawełnę, z której zrobiona jest koszulka. Potem ktoś inny nabywa bawełnę i produkuje z niej tkaninę. Tkanina trafia do kogoś, kto wykrawa i szyje z niej koszulkę lub obsługuje maszynę, która to robi. Później koszulka zostaje przez kogoś przetransportowana do sklepowego magazynu, z którego ktoś przekłada ją na półkę. Aż w końcu Ty kupujesz tę koszulkę dzięki pomocy kasjera, który umożliwia Ci domknięcie transakcji.

Tak samo jest z meblami, książkami, samochodami, domami, biurami i właściwie wszystkim, co nas otacza. Zobacz, jak wszyscy jesteśmy powiązani ze sobą – działamy dla wspólnego dobra i ogólnego zadowolenia. Jesteśmy na tym świecie po to, aby dbać o siebie wzajemnie i sobie służyć.

Jeśli zaczniesz postrzegać świat w kategoriach współzależności i jedności oraz będziesz myślał o drugim człowieku, jako o innym sobie, Twoje myślenie, a w konsekwencji życie, zmieni się diametralnie.

Od spełniania marzeń skutecznie odciąga nas lęk

Strach czy lęk w pewnych sytuacjach jest nam potrzebny i naszym celem nie jest wyzbycie się go. On wielokrotnie ratuje nam życie. Jest z nami, kiedy inny samochód jedzie zbyt szybko, kiedy wiatr jest zbyt silny, albo gdy idziemy sami ciemną ulicą.

Często towarzyszy nam jednak również w sytuacjach, w których nasze życie czy bezpieczeństwo nie jest zagrożone. Wtedy, kiedy chcemy zrobić coś odważnego, ale obawiamy się reakcji otoczenia, porażki, zmarnowania czasu i pieniędzy. Boimy się, że nie mamy żadnego talentu, że nasza praca zostanie wyśmiana lub, co gorsza, zignorowana, że brakuje nam dyscypliny, odpowiedniego wykształcenia, wiedzy, umiejętności, że jesteśmy za starzy lub za młodzi.

Takie lęki blokują nasz rozwój i uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu.

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzeniaJak napisała Elizabeth Gilbert – możemy zneutralizować to silne napięcie, towarzyszące poczuciu lęku – wystarczy zaakceptować jego obecność i wyrazić wdzięczność za to, że jest, że chce nas chronić. Zgadzamy się na to, że zostanie z nami i może nam towarzyszyć w naszej podróży, ale jako pasażer – na tylnym siedzeniu. Za kierownicę odważnie łapiesz Ty!

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia

Celem każdego istnienia jest rozwijać się, wzrastać. Często rozwój wymaga wyjścia ze strefy komfortu, co może wiązać się z różnymi skrajnymi emocjami. Ale jakże inne jest wychodzenie ze strefy komfortu po to, aby spełnić swoje marzenie od wychodzenia ze strefy komfortu np. w pracy, której nie lubisz. Wiem, co mówię.

Wyobrażasz sobie stać w miejscu, istnieć monotonnie przez całe życie? Praca – dom, praca – dom, bez wyzwań, bez osiągania nowych rzeczy, bez spontaniczności, bez niespodzianek? Wieść nudny, przewidywalny, niczym nieurozmaicony żywot?

Zastanów się, czy poczujesz kiedyś dumę z bezpiecznie przeżytego życia, czy z tego, że zrobiłeś coś odważnego, trudnego, na co nie zdecydowali się inni? Kiedy myślimy o tym, z czego jesteśmy dumni, najczęściej są to rzeczy, które wymagały od nas dużych nakładów czasu, energii, silnej woli, dyscypliny i odwagi. Jednak z perspektywy czasu nie pamiętamy trudu – wiemy, że było warto.

I niech nie stresuje Cię, że nie wiesz do końca, jak dojść do celu, nie musisz mieć jasnego planu.

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia

Miej w głowie efekt końcowy i działaj w jego kierunku. Wszechświat przyciągnie zdarzenia zgodne z Twoimi pragnieniami.

Ale to już było…

Nierzadko od ruszenia z miejsca odciąga nas przekonanie, że już ktoś zrobił coś lepiej, uprzedził nas, że jest już milion takich samych biznesów i że inni mają więcej doświadczenia.

Co by było, gdyby Beyonce pomyślała „Hm, jest już tylu sławnych piosenkarzy – nie ma tu miejsca dla mnie”? Co by było, gdyby właściciel Twojej ulubionej restauracji pomyślał, że otworzono w mieście już tyle dobrych miejsc i że nie ma z nimi szans?

Chcesz napisać książkę, ale myślisz, że tematyka niczym nie zaskakuje? Masz pomysł na bloga, ale wiesz, że w tej branży są ich miliony? Że już wszystko zostało wymyślone i zrobione? Tak, niemal wszystko na tym świecie zostało już wymyślone i zrobione, ale nie przez Ciebie! Jesteś unikalny i możesz nadać swoim dziełom niepowtarzalny charakter, którego nie ma nikt inny!

Nie chodzi o to, aby wymyślić coś, czego nikt jeszcze nie zrobił – chodzi o to, aby zrobić coś, czego Ty jeszcze nie zrobiłeś. Nie musisz być drugim Stevem Jobsem albo Markiem Zuckerbergiem, żeby osiągnąć sukces lub po prostu wieść szczęśliwe życie.

Kiedyś myślałam o sobie, że nie jestem twórcza, że kreatywność to nie jest moja mocna strona. Że potrafię jedynie odtwarzać i przetwarzać czyjeś pomysły czy wiedzę. Ale odkryłam, że to również jest twórczość, moja wyjątkowa kreacja. Inspiruję się światem zewnętrznym i robię coś po swojemu – uważam, że to również jest twórcze życie.

Więc…

kreowanie rzeczywistości jak spełniać marzenia

Zacznij zmieniać się powoli – krok po kroku, ale codziennie

Nie jestem fanką dawania gotowych rozwiązań. Każdy z nas jest inny. Gdybym jednak miała zasugerować listę kroków, które pomogą Ci zacząć transformację swojego życia, wyglądałyby one mniej więcej tak:

 1. Dowiedz się, czego tak naprawdę chcesz i dlaczego tego chcesz.
 2. Usuń z drogi wszystkie przeszkody, które Cię blokują (nieuzasadniony strach i obawy, brak wiary w swoje możliwości, poczucie winy, etc.).
 3. Codziennie pracuj nad tym, aby świadomie przyciągać pozytywne zdarzenia dzięki swoim myślom i uczuciom.
 4. Czuj wdzięczność, jakby Twoje marzenia już się spełniły.
 5. Bądź cierpliwy i ufaj, że to, czego pragniesz, urzeczywistni się w najbardziej odpowiednim dla Ciebie czasie.

Ważna jest tu konsekwencja i codzienna praktyka. Nie wystarczy, że raz przeczytasz coś inspirującego, bo może i umysł się czegoś dowiedział, ale ciało (które jest naszym nieświadomym umysłem) tego nie doświadczyło.

Musisz codziennie pracować nad sobą, podejmować kroki w kierunku zmian i świadomie dobierać swoje myśli i emocje. Polecam w tym miejscu inny artykuł, który jest dla mnie szczególnie ważny.

Kiedy Nelson Mandela po 27 latach więzienia wyszedł na wolność, został zapytany, czy nie jest wściekły, że zmarnował tyle lat życia za kratami. Odpowiedział: „Ja nie zmarnowałem tego czasu, ja się przygotowywałem“.

W którymkolwiek momencie życia jesteś, nie marnuj czasu. Przygotowuj się do kreowania rzeczywistości, jakiej pragniesz – rozwijaj się, czytaj, ucz się, próbuj, działaj. Decyzje i akcje podjęte dzisiaj zdefiniują Twoje jutro. Masz moc kreowania własnej rzeczywistości, więc proszę, nie zmarnuj tego…

MOJA NIEZWYKŁA KSIĄŻKA O POWROCIE DO SIEBIE

A jeśli czujesz, że moje treści zmieniają Twoje życie, może znajdziesz w sobie gotowość, aby wyruszyć ze mną w najbardziej fascynującą i najważniejszą podróż Twojego życia – PODRÓŻ W GŁĄB SIEBIE.

W mojej książce znajdziesz ponad 300 stron inspirujących i poszerzających świadomość informacji, ale również praktyk i metod, dzięki którym krok po kroku możesz uzdrowić swoje życie.

Książka ma formę e-booka, czyli dokumentu w formie elektronicznej (format PDF), który możesz bez problemu odczytać na swoim laptopie, komputerze stacjonarnym, tablecie, a nawet telefonie. Nie potrzebujesz do tego celu żadnego czytnika czy niestandardowej technologii.

przypomnij sobie, kim jesteś naprawdę książka ebook

22 komentarze

 1. Paris 26 lutego 2018
  • Monika BodyClean 26 lutego 2018
 2. SkandarBlue 23 lipca 2018
  • Monika BodyClean 24 lipca 2018
   • SkandarBlue 24 lipca 2018
    • Monika BodyClean 24 lipca 2018
 3. Ala 15 sierpnia 2018
  • Monika BodyClean 18 sierpnia 2018
 4. A. 6 września 2018
  • Monika BodyClean 6 września 2018
 5. Anonim 9 września 2018
  • Monika BodyClean 9 września 2018
 6. Zbyszek 4 października 2018
  • Monika BodyClean 5 października 2018
 7. Kris 28 marca 2019
  • Monika BodyClean 28 marca 2019
 8. Justyna 7 grudnia 2019
  • Monika BodyClean 9 grudnia 2019
 9. Anna 28 września 2020
  • Monika BodyClean 29 września 2020
 10. Agnieszka 7 lutego 2021
  • Monika BodyClean 12 lutego 2021

Zostaw komentarz